Yer Altından Notlar Kitap Analizi

Yer Altından Notlar ünlü yazar Dostoyevski’nin 1864 yılında yayımlanmış romanıdır. Yer Altından Notlar varoluşçu anlamda Albert Camus gibi birçok ünlü yazarı ve düşünürü etkilemiş bir kitaptır. Kitapta kendini dış dünyadan soyutlayan iç çatışmalarını ve hezeyanlarını okumaktayız. Kitap 2 bölümden oluşur. İlk bölümde yer altı adamı olarak tanınan karakterin itirafları ve serzenişleri bir monolog olarak aktarılırken; 2.bölümde yer altı adamının yer altından bir süreliğine çıkıp eski arkadaşlarıyla hesaplaşmaya çalışması konu edilmektedir.

Yer Altından Notlar İlk Bölümünde Aldığım Notlar

  • Yaşadığı aşk acısıyla alay eden iç sesine rağmen; aşıkmış gibi kıskançlık krizleri geçiren bir karakter yer altı adamı.
  • Yaşadığını anlamak için aşık olan, maceralar uydurup gücenen bir karakter. Aslında bu karakter yaşamın saçma bir yer olduğunu ancak çeşitli meşgaleler bularak hayatın bir anlamının olabileceğini düşünüyor. Bu meşgale ve uğraşlar zaman zaman kendisine acı ve zarar da verse yaşadığını hissediyor. Yer Altı Adamı’nı ben biraz da Godot’yu Beklerken’deki varoluş sancıları çeken Vladimir ve Estragon’a benzettim.
  • Gerçek çıkarlarını düşünerek adım atan insan için geriye kalan tek yol iyilik yapmak olacakmış görüşünü eleştiriyor. İnsanlar sadece kendi çıkarlarını düşünerek hareket etmez. Dik kafalılık çıkarlarından daha tatlıdır.
  • İnsanoğluna zenginlik verin yine de kendi çıkarına ters olan zararlı hareketleri yapacaktır. Bunun nedeni insanın nankörlüğüdür. Zaman içerisinde mantıklı yaşamaktan bıkacak ve kendi çıkarına ters düşecek adımlar atacaktır.
  • İnsanoğlu çılgınca hayallerinin peşini bırakmaz. Çünkü insan olduğunu ispat etmek amacındadır.
  • İnsan hedefine doğru yol almayı sever. Hedefe giden yolda geçirdiği zaman daha keyiflidir onun için. Çünkü insanoğlu hedefine ulaştığı an hedefsiz kalmaktan korkar.

Yer Altından Notlar 2. Bölüm

  • Yer altı adamı, subay ile bir düello yapmayı çok istiyor. Bunun nedeni subayın onu kavga etmeye değer biri olarak görmesi. Ancak subay yolu kapatıyor ve onu bir kenara itip yoluna devam ediyor. Dayak bile yese kendini bu kadar değersiz hissetmeyeceğini ifade ediyor. Adam yerine konmamak onun için dayaktan çok daha acı verici. Onun gibi biriyle kavga etmesinin subay için küçültücü bir hareket olacağını düşünüyor.
  • Yer altı adamı son derece gururlu, insanların onun hakkındaki görüşlerine çok önem veren ve zaman zaman kendinden yüksek gördüğü insanlar tarafından aşağılanmaktan hoşlanan bir karaktere sahip Subayın yaptığı çok da önemli olmayan bir hareketi iki yıl boyunca unutmayıp intikam için plan yapan oldukça ilginç bir karekter yer altı adamı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: