Google Adwords Nedir?Nasıl Kullanılır?

2000 yılından bu yana kullanıcılar Adwords ile Google’a reklam vererek web sitelerini, işletmelerini ve ürünlerini tanıtma imkanı buluyorlar. Bu yazımda Google Adwords nedir? Adwords ne işe yarar? gibi soruları cevaplamaya çalışacağım.

Google Adwords Nedir?

1998 yılında kurulan Google seneler içerisinde Dünya’nın en büyük ve güvenilir arama motoru haline gelmiştir. Her gün Google’da milyonlarca arama yapılmaktadır. Google Adwords Google’ın bir reklam verme hizmetidir. Bu hizmeti kullanarak Google’a reklam verebilir ve web sitenizi bütçeniz doğrultusunda binlerce kişiye ulaştırabilirsiniz. 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Google Adwords ile reklamlarınızı Google’da ve iş ortağı olan sitelerde gösterip web sitenizi, işletmenizi tanıtabilirsiniz.

Reklam vermeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hedef kitlesinin belirlenmesidir. Öncelikle detaylı bir pazar araştırması yapmak gerekiyor. Web siteniz kimlere hitap ediyor. Örneğin; bayanlara yönelik bir moda siteniz varsa reklamın gösterileceği kitle olarak yalnızca bayanları seçmeniz daha mantıklı olacaktır. Dikkatli bir araştırma sonucunda reklamınızın kimlere gösterilmesi gerektiğini belirlerseniz geri dönüşler çok daha olumlu olacaktır.

Google Adwords Nasıl Kullanılır?

  • Google Adwords ile reklam vermeye karar verdiniz ancak nasıl yapabileceğinize dair bir fikriniz yok ise doğru yerdesiniz. Bu noktada devreye Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı isimli uygulaması giriyor. Anahtar Kelime Planlayıcı kullanarak reklam kampanyanızın başarılı olması için hedef belirliyorsunuz.
  • Bu aşamayı da hallettikten sonra sırada reklam bütçenizi belirlemek var. Reklam bütçesinin reklam vermeden önce iyi bir şekilde planlanması gerekiyor. Özellikle aranma hacmi düşük anahtar kelimeleri seçmeniz daha düşük bütçelerle daha iyi sonuçlar alarak kampanyanızın başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.
  • Anahtar Kelime Planlayıcı’dan reklamda kullanmak istediğiniz kelimenin aranma hacmini inceleyin. Eğer yüksek bir aranma hacmine sahipse rekabet de genelde yüksek olacaktır. Ve bu nedenle reklam bütçenizi arttırmanız gerekir.
  • Çok büyük bir reklam bütçeniz yoksa planlamalarınızı aranma hacmi daha düşük anahtar kelimeleri seçerek yapmanız daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
  • İşletmeniz ve web siteniz için en uygun anahtar kelimeleri belirleyin.
  • Yer hedeflemeyi kullanarak reklam kampanyanızın belirli ildeki,ilçedeki vb. kişilere gösterebilir ve çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Örneğin; işletmeniz yalnızca bir ilde faaliyet gösteriyorsa yer olarak o ili seçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: