‘Ateş Çemberi’ Güneş Tutulması Sona Erdi (Türkiye’den de Görüldü)

Ay ve Güneş’in neden olduğu gökyüzü olaylarından biri olan Ateş Çemberi güneş tutulması 21 Haziran’da gerçekleşti. Ateş Çemberi güneş tutulması ülkemizden de görüldü. İşte Ateş Çemberi güneş tutulması hakkında bilmeniz gereken her şey ve güneş tutulmasına ilişkin detaylar…

Yılın en önemli 3. gök olayı olarak görülen Ateş çemberi güneş tutulması yaşandı. Reuters haber ajansı Ateş Çemberi güneş tutulmasına ilişkin kareleri paylaştı. 21 Haziran’da gerçekleşen güneş tutulmasında Ay Güneş’in yaklaşık olarak yüzde 99.4’ünü kapladı.

Ateş Çemberi olarak da adlandırılan Halkalı Güneş Tutulması 21 Haziran 2020’de saat 06.45’te başladı ve tam görünümüne 09.45 civarında kavuştu. Bu tutulmaya Halkalı güneş tutulmasının ismi verilmesinin nedeni ise Ay’ın Dünya’dan en uzak olduğu anda gerçekleşiyor olması. Tutulma sırasında Ay Güneş’in büyük bir kısmını kapatırken kalan kısımlar ise halka görüntüsünü oluşturur.

Ateş Çemberi Güneş Tutulması Nasıl Oluşuyor?

Yılda bir kez meydana gelen tutulma Ay’ın Dünya’dan en uzak yörüngesinde olduğu zaman meydana geliyor. Ay bu nedenle Güneş’e oranla çok daha küçük görünüyor ve tutulma sırasında Güneş’in %97’sini kapatıyor. Ay’ın Güneş’in büyük kısmını kapatması sonucu ortaya ateş çemberini andıran bir görüntü çıkıyor.

Ateş Çemberi Güneş Tutulması Nerelerden İzlenebilecek?

Tutulmanın Afrika,Hindistan,Çin ve Pakistan’ın bazı bölgelerinden izlendiği belirtildi. Güney ve Doğu Avrupa ile Kuzey Avustralya’da ise kısmi olarak gözlenebildi. Türkiye’den de izlenen tutulma en net Hakkari’de görüldü ve saat 06.45’te başladı. Bu tutulma 2020’de gerçekleşen en önemli 3. gök olayı olarak kayıtlara geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: