Sezuan’ın İyi İnsanı – İnceleme

Bu yazımda sizlerle en son okuduğum ve beğendiğim Bertolt Brecht’in Sezuan’ın İyi İnsanı adlı kitabını paylaşacağım.Bu sıralar tiyatro eserleri okumaktan büyük keyif alıyorum. Shakespeare Othello ile başlayan tiyatro okuma sevdam Godot’yu Beklerken ile devam etti . Bu kitaplar okuduğum ilk tiyatro eserleriydi. Bol diyalog içeren kitapları zaten seven bir insanım. Ve tiyatro kitapları da karakterler arasında karşılıklı konuşmaların bolca yer aldığı eserler olduğundan beğenimi topladı.

Sezuan’ın İyi İnsanı Alman yazar Bertolt Brecht’in eserlerinden bir tanesi olup, ilk olarak 1943 yılında sahnelenmiştir. Bu tiyatro oyunu Bertolt Brecht’in diğer oyunları gibi epik tiyatro türündedir.

Sezuan’ın İyi İnsanı Konusu

Kitap Çin’in Sezuan eyaletinde geçmektedir. Üç tanrının Sezuan’da iyi insanı bulmak için Dünya’ya inmesiyle başlar. Kendilerine kalacak yer arayan tanrılara Şen Te’den başka yardım eden olmaz. Tanrılar Şen Te’ye yaptığı iyilik karşılığında önemli bir miktar para verdikten sonra Sezuan’dan ayrılarak başka şehirlerde iyi insanlar aramak için yola koyulurlar.

Şen Te bu parayla kendisine bir tütün dükkânı açar. Ancak bu dükkâna ne kadar işsiz,güçsüz ve yoksul varsa musallat olur ve Şen Te’den sürekli yardım isterler. Ve Şen Te’nin yaptığı iyilikler kendine zarar vermeye başlar. İyi bir insan olan Şen Te ayakta kalabilmek için zaman zaman farklı bir kişiliğe bürünerek katı yürekli ve kötü rolünü ( Shui Ta) oynamak zorunda kalır.

Sezuan’da yoksulluk çeken o kadar çoktur ki Şen Te’nin bunlarla tek başına başa çıkabilmesi mümkün değildir. Shen Te iyiliklerine devam ederken, Shui Ta kılığına girerek dükkânını koruyacaktır. Kitabın sonunda okuyucunun cevaplamasını istenen bir soru vardır. ” Dünyayı mı değiştirmeli yoksa insanı mı?”

Kitabı çok beğendim . Ama iyilik yaparken insanın kendi haklarını savunması ve kendisini de düşünmesi gerek. Şen te ve teyzesinin oğlunun tam ortası gibi biri olmak gerek sanırım. İyilik yapmak nedir? ve iyi insan kimdir? gibi sorular üzerine uzunca düşündürecek bir kitap. İnsan iyilik yapmadan önce kendini mi düşünmelidir? gibi bir soruyu kendime sorduğum ve sonucunda biraz bencillik iyidir cevabını aldığım nadide eserdir. Ayrıca oldukca da akıcı 2 günde bitirdim. Sezuan’ın İyi İnsanı kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: