İnsan Nedir? Kitap Özeti Ve İncelemesi

Bu yazımızda Mark Twain’in ilk kez 1906 yılında yayınlanan İnsan Nedir? isimli eserini inceleyeceğiz.

Mark Twain Amerika’nın Florida Eyaleti’nde 1835 yılında doğdu. Mark Twain’in en ünlü eseri Tom Sawyer’ın Maceraları’dır. Zamanla en ünlü çocuk romanlarından bir haline gelen Tom Sawyer’ın Maceraları ilk olarak 1876 yılında yayınlandı. Yazarın bir diğer ünlü eseri olan Huckleberry Finn’in Maceraları romanı bazı edebiyatçılar tarafından Amerikan edebiyatının ilk büyük eseri olarak gösterilmektedir.

Önerilen İçerik: Outliers (Çizginin Dışındakiler) Kitap Yorumu

İnsan Nedir? Konusu

İnsan Nedir? eseri Yaşlı Adam ve Genç Adam arasında geçen insan üzerine bir diyalogdur. Bu diyalogda Yaşlı Adam bilgin birisi iken Genç Adam ise daha çok öğrenciyi temsil eder ve Yaşlı Adam’a çeşitli sorular yönelterek insanın doğasına ilişkin bir şeyler öğrenmeye çalışır. Yaşlı Adam insanın yapısı ve davranışları ile ilgili düşüncelerini Genç Adam’a aktarır ve Genç Adam’dan bu düşünceleri analiz etmesini ister.

Yaşlı Adam’ın insan hakkında ilginç düşünceleri vardır. Bunlardan temel olanı insan hiçbir konuda fikir sahibi değildir; tüm düşüncelerini dış etkenler ve çevre vasıtasıyla elde etmiştir. Yaşlı Adam insan aklını bir makineye benzetir ve insanın aklı,zihni üzerinde hiçbir yetkiye sahip olmadığını öne sürer. Genç Adam Yaşlı Adam’ın bu düşüncelerine karşı farklı sorular sorar ancak Yaşlı Adam her seferinde Genç Adam’ı ikna etmenin bir yolunu bulur.

Yaşlı Adam ayrıca insanı bir şey yapmaya iten tek dürtünün olduğunu bunun da kendi ruhunu tatmin etmek olduğunu belirtiyor. Ona göre yapılan iyilikleri insan önce kendini iyi hissetmek için yapar. Karşı taraf 2.sıradadır. İnsan önce kendisinin huzurunu düşünür. Yaşlı Adam’a göre birisine yardım ederken bile insan önce kendisini düşünür. Yaşlı Adam insanın içindeki Efendi’nin eğitimle yetiştirileceğini belirtiyor.

İnsan Nedir? insanı düşünmeye iten güzel bir kitap. Yaşlı Adam ve Genç Adam arasındaki diyalogda akıcı bir şekilde ilerliyor ve keyif veriyor. Bazı noktalarda Yaşlı Adam’ın görüşlerine katılmadığımı da belirtmeliyim. Kitabın 136 sayfa olduğundan birkaç günde bitirebileceğinizi düşünüyorum. Okurken ve okuduktan sonra kendinize ve insanlığa çok farklı bir pencereden bakmanızı sağlayacak bir kitap..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: